Hovawart - o plemeni a jiné informace

 

Hovawart   

Proč právě hovawart? Protože když jsme před před lety u kamarádů objevili, pro nás tuto dříve neznámou rasu, hned jsme se zamilovali. "Hovík" si Vás získá svou hravostí, oddaností, přátelskou povahou, věrností a silnou vazbou na "svou rodinu". Hovawart je krásný, nepřehlédnutelný, majestátní pes, který je pracovitý, velmi inteligentní, poslušný, odvážný, vyrovaný a především výtečný hlídač se silným, zvučným hlasem, jenž odradí každého nevítaného hosta. Je věrný své rodině, ke které si vytvoří silné pouto. K dětem je tolerantní a neagresivní. Jeho srst je dokonale přizpůsobena celoročnímu pobytu venku, což je i jedna z jeho největších  předností, protože je samočistící a odolává mrazu.  Hovawart je vhodný pro jakékoliv sporty - má vynikající čich i poslušnost.
Pokud se rozhodnete pro plemeno hovawart, připravte se, že Váš pejsek bude mít hodně obdivovatelů. 

Je velmi povahově vyrovnaný, charismatický pes, citlivý na zacházení.Svého pána miluje a respektuje na základě vlídné důslednosti ( nikoliv hrubosti nebo přílišné tvrdosti ).

Historie   Jedná se o plemeno německé, a jak jeho název napovídá, jeho hlavní úlohou bylo pečlivě střežit zemědělskou usedlost (Hof - dvůr a Warten - hlídat). Na svém území je opravdu výborným hlídačem, který svého majitele štěkotem upozorní na cokoliv podezřelého. Avšak mimo toto území se chová doslova neagresivně, což jasně odkrývá jeho výborný charakter. Je schopen snadno a rychle rozeznat vítanou a nevítanou návštěvu. Nemá sklony k toulání a vždy se drží u svého domu a rodiny.  Začátkem tohoto století si někteří kynologičtí odborníci povšimli, že ve vysokohorských údolích v různých částech Evropy se vyskytují psi, kteří jsou značně podobní středověkým hlídacím psů. K oživení plemene bylo využito několika dodnes dobře známých plemen: leonbergera, německého ovčáka, novofundlandského psa, kuvasze, snad i švýcarských salašnických psů. 
     Vlastní čistokrevný chov začal v roce 1922, kdy také vznikl první, německý klub hovawartů a posléze byl do chovné knihy zapsán první vrh. Plemeno Hovawart bylo oficiálně uznáno v roce 1937.
      Bylo rozhodnuto, že pokud má mít toto plemeno budoucnost, musí být hovawart psem pracovním, povahově pevným, schopným obráncem i strážcem a výborným hlídačem.

Povaha a vlastnosti   Hovawart je sebevědomý, temperamentní avšak vůči cizím lidem zdrženlivější pes s velkou vazbou na svou rodinu.  Je poměrně snadno ovladatelný a když se začne správně vedeným výcvikem v útlém věku, lze dosáhnout krásných výsledků a příjemného soužití celé smečky.  Hovawart je přátelský k lidem, k dětem je tolerantní, ale vše samozřejmě záleží na jeho výchově.

Výchova   K hovawartovi je třeba přistupovat pozitivně-motivační metodou, ne tvrdostí. Hovawarti povahově dozrávají až kolem 3. roku života. Hovawart je pes poměrně rychle chápající a snaživý, ale vyžadující přesná stabilní pravidla a vyrovnaný pozitivní přístup.

Potřeby   Hovawart má velké množství energie a potřebuje každodenní pohyb, dlouhé procházky a sportovní aktivity, ale pozor větší zátěž ( skoky, běh u kola, ... ) se doporučuje až od 15-ti měsíců, z důvodu nebezpečí narušení vývinu kloubů a pozdější dysplazie jak kyčelního, tak loketního kloubu.

Psí sporty   Hovawart je všestranně využitelné plemeno a proto se směle můžete pustit do sportovní kynologie, záchranářského výcviku, dogtrekingu, agility..prostě do čehokoliv, co vás zajímá.

Péče o hovíka   Hovawart je plemeno velmi odolné povětrnostním vlivům a často rád spí i na sněhu či v mrazech na rohožce před domem v závětří (na dece), jediné co ho vyžene ze zahrady je déšť. Jeho srst je unikátně samočistící, sama se udržuje a nezacuchává se, jen občas za ušima mají chlupy tendenci plstnatět, ale tomu snadno předejdete česáním jednou za 14 dní až měsíc. U hovawarta nečistoty ze srsti sami opadají.