odchod štěněte do nového domova

Když si přinesete domů štěně, může díky náhlé změně neobvykle reagovat i na jinak běžné situace, proto je lepší k němu přistupovat citlivě. Většina hovíků snáší nové prostředí dobře a přizpůsobí se během velmi krátké doby, raději vždy dodržujte několik zásad:

- Na štěně mluvte klidným hlasem, aby mělo pocit bezpečí.

- Jestliže máte malé děti, vysvětlete jim, jak se mají ke štěňátku chovat, aby se nepolekalo. Dohlédněte, aby štěně netahaly a nemohly mu nevhodnou hrou nějak ublížit. Jde o základních pár pravidel:   - štěně se nesmí pronásledovat

                               - štěně se nemá násilím a prudce budit

                               - štěně není hračka tj. netahá se

                               - výchova štěněte je záležitost dospělého a nikoliv dítěte

                               - u hry dítěte se štěnětem by měl být dospělý vždy přítomen

                               - do misky se žrádlem postupně sahá psovi jeho pán – dospělý ( začíná se postupně, od mala, nejdříve přidáváním dobrot, …tj. pozitivně ( více na osobní dotaz )

                               - doporučuji zakoupit a přečíst knihu „Modrý pes“ od MVDr Žertové

- Nenechávejte štěně dlouho o samotě, musí si na samotu postupně zvykat ( viz. Dále ) .

- Nabídněte mu pamlsek, vodu, hračku a připravte mu pelíšek na spaní - nechte ale štěně, aby si svoje místo v bytě a později v domě našlo samo. Pokud to tedy zrovna nebude ve dveřích nebo na gauči. Na toto místo mu pak připravte pelíšek. Toto je jeho místo klidu a odpočinku – respektujte to. Většinou si najde místo chráněné ze zad nebo ze dvou stran s dobrým výhledem na dění a dveře.

- Odstraňte z jeho dosahu všechny nebezpečné předměty (el. kabely, jedovaté květiny, chemikálie, léky apod.).

 - Nebuďte překvapeni, pokud štěně první den odmítne stravu.

- Během prvních několika dnů podávejte stejné krmivo,  jakou mělo štěně dosud. Jestliže nechcete stejnou značku, skladbu stravy změňte, až za několik dnů. To již štěně překročí počáteční vzrušení a seznámí se s novým životem a prostředím.

- Máte-li doma dalšího psa nebo kočku, nechte je, aby si štěně očichala (doporučuje se očichání spícího štěněte). V žádném případě nesmí být jejich první setkání stresující.

- Jestliže štěňátko udělá loužičku jinam, než je dovoleno, netrestejte jej, zvolte pozitivní odměnu , tj. odneste na místo tomu určené, aby vykonalo svou potřebu tam.  Poté jej pořádně pochvalte, případně i odměňte.

- Od prvního dne příchodu štěňátka do Vaší rodiny si společně stanovte pravidla, co pejsek smí a co nesmí. Tyto pravidla musíte všichni dodržovat. Hovík má úžasnou paměť a pokud mu nenastavíte „mantinely“ a pravidla, nechápe proč mu jednou dovolíte např. ležet v posteli a podruhé jej za to hubujete. Pokud nechcete, aby se volně pohybovalo po celém bytě, vyhraňte mu místnosti, kam může a kam ne.