bezpečné prostředí pro štěně

  Než ze štěňátka vyroste dospělý jedinec, bude nějaký čas trvat. Během této doby se většina z nás snaží o jeho alespoň základní výcvik, k němuž dozajista patří i osvojení správných návyků soužití v domácnosti.

  Je však zapotřebí uvědomit si, že nežádoucímu chování je lepší předcházet a tak první krok musíme udělat vždy my. Nejde pouze o drobné škody v podobě zničených bot či okousaného koberce, které všichni se shovívavým úsměvem nejspíše tolerujeme, ale jedná se také o možné riziko úrazů a následných zdravotních obtíží. Aby nedošlo k poranění štěněte, musíme podniknout nejlépe taková opatření, jako bychom měli doma batole, proto mějte na paměti následující doporučení:

- Z dosahu štěněte je zapotřebí odstranit všechny křehké předměty, sklo, čistící prostředky, chemikálie, polystyren, igelitové obaly, drobné předměty jako kuličky, šrouby, hřebíky, krabička zápalek či zapalovač, léky atd.

- Zajistěte, aby štěně nemělo přístup ke šňůrám od elektrospotřebičů a zásuvky opatřete ochranným krytem.

- Nikdy nenechávejte na kraji stolu nádoby s vařící vodou (varné konvice) ani těžké předměty (vázy, květináče), které mohou při pádu štěně zranit.

- Pozor na otevřená okna a balkónové dveře.

- Velkým lákadlem psů jsou odpadkové koše, proto je nenechávejte v jejich dosahu.

- Nezapomeňte na jedovaté pokojové rostliny (difenbachia, zmijovec, střemcha bobkovitá, dávivec …), které musíte velmi dobře zabezpečit.

- Také ze zahrady je třeba odstranit veškeré jedovaté rostliny a rostliny vyvolávající alergické reakce:

- orlíček (Aquilegia vulgaris)

- bolehlav (Conium maculatum)

- oleandr (Nerium oleandr)

- tis červený (Tacus baccata)

- vlčí bob (Lupinus sp.)

- zimostráz (Buxus sempervirens)

- klementis (Clematis sp.)

- konvalinky (Convallaria majalis)

- břečťany (Hedera sp.)

- bobule jmelí, některé cibulky např. narcisů, brambory

- Nezapomeňte dále zabezpečit uskladněné potraviny (zejména brambory, cibuli a čokoládu, které mohou způsobit až otravy) a zejména psí krmivo.

- pozor pro psi jsou jedovaté vinné hrozny, rozinky, avokádo.

- Vašeho miláčka nikdy nepodceňujte – vymyslí i to co by Vás nikdy nenapadlo.

 Přestože se jistě snažíme věnovat našim pejskům co nejvíce času, asi nikdy se nevyhneme situaci, kdy pes zůstane sám doma. Na samotu jej však musíte postupně navykat. Nejprve tím, že odejdete na chvilku do druhého pokoje, po pár dnech s košem, … a časy „samoty“ se postupně pomaličku mohou prodlužovat.