Kvalitní krmivo a jak ho poznat

Jak poznat kvalitní krmivo?

Ne všechny zahraniční i tuzemské značky krmiv, které jsou u nás k dostání, kvalitativní nároky na výživu splňují. Prosím při výběru krmiva zvažujte následující:

Přečtěte si pozorně etiketu, která musí být v českém jazyce a obsahuje ze zákona povinné informace:

1) Název krmiva s dovětkem, zda se jedná o kompletní krmivo (většina granulovaných krmiv) nebo doplňkové krmivo (pamlsky, masové konzervy) či dietní krmivo.

2) Složení: Jednotlivé krmné suroviny nebo jejich skupiny musí být uvedeny v sestupném pořadí podle jejich zastoupení v krmivu. Tento údaj je velmi důležitý, neboť vypovídá o kvalitě krmiva. Jestliže jsou na prvním místě uvedeny např. obiloviny, znamená to, že krmivo je vyrobeno hlavně z obilovin a živočišná složka je zastoupena jen „okrajově“. Zatímco pokud na prvním místě najdete např. kuřecí maso, výrobce garantuje, že krmivo obsahuje především maso a ne vedlejší produkty rostlinného původu, tudíž se jedná o vysokou jakost.

Upozornění: Pořadí dle zastoupení v krmivu je ze zákona povinné na obalové etiketě, na reklamní letáky se tato povinnost nevztahuje a pořadí dle procentního zastoupení nebo hmotnostního podílu zde neplatí.

3) Deklarované jakostní znaky: Výrobce je dále povinen uvést následující jakostní znaky – dusíkaté látky, tuk, vláknina, popel, vlhkost, vitamíny (A, D, E), sloučeniny mědi, další doplňkové látky.

4) Způsob použití krmiva:

- specifikování kategorie nebo stáří zvířat, pro které je krmivo určeno

- dále uvedení doporučení denní krmné dávky

- pokyny pro správné uskladnění krmiva

5) Datum výroby

6) Datum minimální trvanlivosti

7) Hmotnost: udává se čistá (netto) hmotnost obsahu bez obalu

8) Obchodní jméno, registrační číslo:

a) výrobce (u krmiv vyráběných v tuzemsku)

b) dovozce, distributora ( pro krmiva dovážená ze zahraničí)

 

5) Kvalitní krmivo nehledejte v supermarketech, přestože reklamní slogan na obalu slibuje nejvyšší kvalitu. Opravdu hodnotné a vyvážené krmivo lze zakoupit u veterinárních lékařů, specializovaných prodejnách, nejlépe však u distributorů a obchodních zástupců, jenž mají regionální zastoupení. Mnozí obchodníci nabízejí i nadstandardní služby, jako odvoz až do domu zdarma apod.

 

6) Vyvarujte se krmiv, jejichž cena za 1 kg je podezřele nízká. Tyto výhodné „nabídky“ nesignalizují zpravidla nic jiného než nízkou kvalitu. Nechcete přece, aby váš miláček vyrůstal doslova na otrubách a šrotu? i když levných tj. za 100,-Kč/kg.

7) Snažte se pro vašeho pejska vybrat jen to nejlepší. Člověk také není živ jen ze suchého chleba a vody, přestože by mu to k přežití pravděpodobně stačilo, proto i vašemu čtyřnohému členu rodiny předkládejte krmivo hodnotné, obsahující dostatečné množství živin, vitamínů a minerálů, splňující ty nejvyšší kvalitativní nároky.

 

8) Krmiva můžeme dle kvalty rozdělit do tří základních tříd:

- ekonomy

- premium

- superpremium

 

Oficiální dělení krmiv, které by přesně definovalo jednotlivé kategorie, však neexistuje. Jednotliví výrobci používají označování svých krmiv těmito kategoriemi dle vlastního uvážení, proto zákazníkům uvedená kategorie na obalu krmiva může sloužit pouze jako pomůcka pro orientaci v množství krmiv. Vždy je nezbytné podrobně prostudovat etiketu se složením a jakostními znaky, u zahraničních krmiv někdy i etiketu originální. Tehdy teprve můžeme posoudit, o jak kvalitní krmivo se jedná.

Ekonomy – nejnižší řada krmiv : Krmiva nejnižší kategorie jsou poměrně snadno odlišitelná. Hlavní podíl krmiva tvoří rostlinná složka (větší podíl vlákniny), energetická hodnota je nízká (nízký podíl bílkovin a tuků). Krmiva jsou hůře stravitelná a doporučené denní krmné dávky jsou díky tomu vyšší. Vyznačují se hlavně nízkou kilogramovou cenou a tím především oslovují zákazníky. Často se s krmivy ekonomické řady můžeme setkat v supermarketech a dalších nespecializovaných prodejnách. V jednotlivých řetězcích se často objevují ve specifických obalech označujících ekonomický – výhodný nákup zboží, bez uvedení značky krmiva.

Premium – střední řada krmiv : Nejširší skupina krmiv s velkými rozdíly v kvalitě. Obecně jsou považována za krmiva kvalitní, splňující kritéria pro dlouhodobé zkrmování. Řadí se mezi ně jednak krmiva blížící se kvalitě superprémiové. Složení krmiva bývá uděleno buď po skupinách krmných surovin, kde je mohou jednotlivé složky v rámci skupiny surovin měnit dle potřeb výrobce, nebo již po jednotlivých surovinách, které zaručují standardní kvalitu.

Na rozdíl od krmiv řady „ekonomy“ obsahují premiová krmiva vyšší podíl živočišné složky (různé živočišné moučky). Jako hlavní vodítko pro posouzení kvality jednotlivých krmiv slouží především uvedené použité suroviny, množství dusíkatých látek, tuků a vlákniny v krmivu.

 

Superpremium – nejvyšší řada krmiv : Jedná se o vysoce kvalitní značková krmiva, vyrobená z výběrových surovin, převážně vyvíjená s výrobci s vlastními výzkumnými centry a distribuovaná výhradně přes specializované prodejny nebo veterinární lékaře.

Superpremia se vyznačují vysokou energetickou hodnotou a stravitelností, doporučené denní dávky jsou v porovnání s ostatními krmivy nižší. Složení krmiv je uváděno po jednotlivých surovinách, hlavní podíl v krmivu tvoří živočišná složka. Za superpremium se považuje krmivo obsahující maso.