Obojek a vodítko

  Je vhodné pořídit obojky spíše široké (neškrtí tolik). Je v podstatě jedno, zda se rozhodnete pro textilní nebo kožené. Mějte vždy na paměti, že pod dobře nasazený obojek byste měli pohodlně zasunout dva prsty.

Běžně nepoužívejte na Hovawarty stahovací řetízky, ostnaté obojky, elektrické obojky. Tyto všechny jsou na „tvrdohlavá“ odolná plemena.  U hovawarta by Vám jen přidělali další starosti, hovawart je pes kde pořídíte lépe pozitivní motivací, možná o něco pomaleji než tvrdou poslušností ale zato bez psychických stresů pozdějších vážných poruch chování psa. Doporučuji Vám , pokud se chcete výcviku hovawarta věnovat některou knihu Fr.Šusta.

Metoda pozitivní motivace je jedinou správnou metodou pro psa typu Hovawart. Kdo to nechápe, měl by si pořídit Německého ovčáka. A nezapomeňte, že rady a zaručené postupy ani na nejbližším „cvičáku ZKO“ ani od „znalců psů“ (jiných plemen) na Hovawarty neplatí. Poraďte se raději v Hovawart klubu, s ostatními majiteli hovíků, s námi, ….

Při používání dvou druhů obojků (vždy na každou činnost jiný) váš pes pozná, brzy již při pouhém navlékání, kdy se jde na procházku a kdy cvičit.

Na běžném obojku by neměla chybět identifikační známka (mosazný nebo ocelový plíšek), na němž je vyryto jméno psa a vaše telefonní číslo.